Як допомогти дитині адаптуватися до школи

Кілька днів тому ми, як і тисячі інших дітей, пішли до школи. Цей день був для нас справжнім святом, ми всією родиною чекали на нього. Хвилювання вже не було (воно було раніше, але ми впорались), була лише радість. Мені було цікаво спостерігати за учнями: дехто повернувся до школи щасливим, щоб знову побачитися з друзями, інші прийшли «приклеєні» до мам і тат, зовсім не бажаючи відпускати їх, а хтось рясно поливав травичку своїми слізками.

Допомога дитині адаптуватися до школи

Поради психолога як підготувати дитину до школиУ перші дні в школі завжди здається, що буде досить важко. Адаптація може бути складною і ваша дитина може пройти через періоди тривоги. І зовсім не має значення, скільки їй років, тому що ми по різному проявляємо свої почуття: першачки можуть плакати, старші теж можуть відчувати себе невпевнено від невизначеності. Пригадайте себе, коли ви збираєтесь на перше побачення, чи на першу співбесіду, ви не знаєте, що на вас очікує, і це викликає тривогу, страх чи інші стани. Але ви здатні допомогти і собі, і своїй дитині, адже у вашому арсеналі уже є певні інструменти досвіду, котрі ви можете передати і навчити інших. Ви бачите свою дитину, розумієте, що школа – це багато хорошого. Та навіть знаючи це, ми розуміємо, що процес адаптації може бути складним.

Поради психолога: як адаптувати дитину до школи

Консультація психолога: допомога дитині пристосуватися до школиТому кілька порад стосовно того, як дитині пристосуватися до школи.
1. Візит до школи заздалегідь.
Щоб ви могли познайомитись та поспілкуватись з учителями. А ще краще – з учнями школи, запитати їх про те, як їм навчатися тут, що подобається, а що хотілося б змінити. Таким чином, ви зможете побачити, чи буде вашій дитині комфортно та безпечно в цьому середовищі.
2. Переваги та правила школи
Перед тим, як відвідати нову школу, поговорити та разом з дитиною спланувати свій похід. Розповісти про школу з оптимізмом і вірою в те, що там дитині буде добре. Пояснити, що дасть школа дитині (знання, нові друзі та інші позитивні речі). Познайомити з правилами в школі
Таким чином, ваша дитина зможе уявити себе там і краще впоратись з різними ситуаціями.
3. «Курси».
Якщо школа пропонує підготовку до першого класу – обов’язково варто використати цю можливість з метою знайомства дитини і з учителем, і з приміщення школи (класи, роздягальня, туалет, спортивний майданчик).
Так ви зможете всюди супроводжувати дитину, бути поруч і надавати потрібну підтримуку та безпеку.
Якщо підготовки нема, ви можете самі разом з дитиною організувати знайомство з усіма куточками школи.
А ще чудово працює рольова гра «Школа». Можна з дитиною грати в школу.
4. Пунктуальність.
В перший період приходити по дитину завчасно, до закінчення занять, щоб дитина бачила, що на неї чекають і не відчувала себе покинутою.
5. Розставання – не драма.
Важливо, аби самі батьки були готові відпустити дитину легко і з радістю. Якщо, наприклад, мамі самій важко, вона відчуває тривогу, то дитина буде зчитувати стан тривоги, як би ви це не приховували.
6. Бути сміливчиком!
Навчити дитину звертатись за допомогою до вчителя, задавати питання.
7. Прислухайтесь, приглядайтесь
Важливо цікавитись і класом, запитувати про однокласників, з ким дитині легко дружити, хто їй не подобається і чому. Прислухайтесь до того, про що говорить дитина.
8. Стоп критиці!
Якщо дитина повільна, робить помилки, щось забула, розбила абощо – критика лише ускладнить ситуацію. Крім того, варто враховувати і темперамент (швидкість нервових процесів). Живчикам важко сидіти довго і зосереджуватись на одній діяльності, повільним важко звикнути до нового ритму.Як пристосувати дитину до школи
9. Порівняння.
У жодному разі не порівнюйте свою дитину з іншими. Порівняти можна лише сьогоднішнє досягнення з попередніми.
10. Заради винагороди.
Винагородою має стати високий рівень знань, корисні навички, досвід, мудрість, впевненість дитини та інші речі, котрі вона здобуде в школі, та завдяки чому почуватиме себе щасливою людиною. Це справжня винагорода – внутрішня мотивація, а не гроші й подарунки.

Важкості дитячого життя не легші за важкості дорослих. Іноді непорозуміння з однокласником може виявитись складнішим випробуванням для дитини, ніж будь яка не виправна, на думку дорослих, ситуація.
Я щиро бажаю вам швидкої та радісної адаптації, а учителі та психологи вам допоможуть!

Сторожук Ліна, дитячий психолог

25.06.2020

Уважаю и люблю тренинги, которые организовывают и проводят Ирина Фриз и Зоя Косарева. До тонкостей продуманная тематика, чувство настроения группы ...

Подробнее...

14.07.2020

Здравствуйте! Хотелось бы оставить отзыв о конкретном тренинге, но не получается выделить какое-то отдельное мероприятие. Мне посчастливилось посетить в своём городе цикл тренингов ...

Подробнее...

27.07.2020

Для меня работа с Зоей и Ириной – это состояние «Я дома!». Но все начиналось совсем не так – много дискомфорта, вопросов, которые кусают и жалят, сложных фраз ...

Подробнее...

05.08.2020

Каждый тренинг Ирины Фриз для меня - это высокопрофессиональное и невероятно бережное сопровождение в мир Себя. На мой взгляд, Ирина специалист работу ...

Подробнее...